fbpx

LAUREATKA 2022 

PAULINA BOWNIK – Laureatka II edycji Nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego”.

Od samego początku trwania kryzysu humanitarnego na Podlasiu niesie pomoc medyczną. NIE WIDZI PRZESZKÓD, by podłączać kroplówki, opatrywać rany, wykonywać podstawowe badania – wśród lasów, bagien, nieprzychylnych polskich mundurowych, często w mrozie i ciemnościach.
Odbierając nagrodę podczas gali w Sopocie, Paulina Bownik powiedziała: „Ludzie są nadal wypychani na stronę białoruską, gdzie są bici, głodzeni, dochodzi do przemocy seksualnej. Udzielałam w lesie każdej możliwej pomocy medycznej, włącznie z szyciem ran, nastawianiem kończyn. Miałam do czynienia z kobietami ciężarnymi, z dziećmi, które przez ponad pół roku błąkały się w lesie. Widziałam osoby okaleczone, które wskutek odmrożeń straciły palce. Bardzo proszę, nie zapominajcie o nas”.

 

NAGRODA

Dlaczego to robimy?

Wierzymy w bezinteresowne dobro i chcemy o tym mówić. Ks. Jan Kaczkowski to człowiek, który żył i chorował w wyjątkowy sposób.

Kochał ludzi i swoim życiem pokazywał, że „nie wolno nam nikogo lekceważyć, nigdy nie wolno nam nikim pogardzać”. Pomimo słabego wzroku – WIDZIAŁ WIĘCEJ, pomimo wady wymowy – MÓWIŁ ZROZUMIALE, pomimo problemów z chodzeniem – DOCIERAŁ TAM, GDZIE INNYM BYŁO NIE PO DRODZE.

Chociaż działaniom Księdza Jana towarzyszyło wiele przeszkód, on sam zdawał się ich nie dostrzegać. Do dzisiaj nie wiemy czy to wpływ wady wzroku czy ogromnego serca.

Kogo szukamy?

Mówi się o nich, że to siłacze o wielkich sercach, złoci ludzie. Żyją obok nas, zmieniając świat na lepsze. Chociaż widzialni, często niezauważani. Działają wbrew logice, czasowi i prawom fizyki. Nie widzą przeszkód, choć ich uważne oczy dostrzegają potrzeby drugiego człowieka.

Po raz trzeci wyruszamy, by ich odnaleźć i pokazać światu! Zainspirowani życiem i pracą Księdza Jana Kaczkowskiego stworzyliśmy Nagrodę, której celem jest wyróżnienie wyjątkowych ludzi, odważnie i bezkompromisowo walczących o godność, równość i personalistyczne podejście do drugiego człowieka.

Dla kogo?

Dla osób, które z pasją, zaangażowaniem i miłością działają na rzecz innych ludzi. Dla osób, których praca czasem jest walką, które robią więcej niż inni.

Nagrodę Okulary Ks. Kaczkowskiego – Nie widzę przeszkód tworzymy z myślą o: osobach indywidualnych, instytucjach, organizacjach pozarządowych, grupach nieformalnych działających zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Jak można zgłosić kandydatów do Nagrody Okulary ks. Kaczkowskiego?

Jeśli znasz kogość, kto tak jak ks. Jan Kaczkowski nie widzi przeszkód, by czynić dobro – zgłoś jej/jego kandydaturę poprzez  formularz zgłoszeniowy

Szczegółowy opis i kryteria wyboru znajdują się w treści Regulaminu Nagrody.  Kapituła Nagrody, głosując nad wyborem Laureata, stawia sobie za cel zachowanie obiektywizmu i najwyższych standardów oceny Kandydatów.

TERMINARZ

ETAP I

do 14 maja

Zgłaszanie kandydatur do Nagrody przez Formularz zgłoszeniowy.

ETAP II

15-24 maja

Prace nad wyłonieniem 10. kandydatów nominowanych do Nagrody.

ETAP III

25-31 maja

Przekazanie 10. nominacji. Prace Kapituły nad wyłonieniem Finalisty.

GALA

Jesień 2023 r.

Gala Finałowa Nagrody Okulary Ks. Kaczkowskiego – Nie widzę przeszkód

PATRON

„Był taki facet: adoptowany Kaszuba, trochę dziwaczny, słabo widział, potykał się trochę, ale potrafił mówić zrozumiale, kochał ludzi i chciał zrobić coś dobrego. Chciałbym Was prosić, abyście o Nim nie zapominali”.
Józef Kaczkowski, ojciec księdza Jana Kaczkowskiego

Ksiądz Jan Kaczkowski (1977-2016), założyciel i dyrektor hospicjum w Pucku, duchowy opiekun umierających, doktor nauk teologicznych, zaangażowany bioetyk, pacjent onkologiczny. Żył i chorował w niezwykły sposób, wykorzystując wiedzę naukową i doświadczenie własnej choroby do wprowadzania nowych standardów komunikacji z pacjentem.

ORGANIZATOR

WSPÓŁORGANIZATOR

adres

ul. Kazimierza Wielkiego 16b/ 10
81-780 Sopot

telefon

+48 668 222 309

e-mail

nagroda@fundacjakaczkowskiego.org