fbpx

LAUREATKA 2022 

PAULINA BOWNIK – Laureatka II edycji Nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego”.

Od samego początku trwania kryzysu humanitarnego na Podlasiu niesie pomoc medyczną. NIE WIDZI PRZESZKÓD, by podłączać kroplówki, opatrywać rany, wykonywać podstawowe badania – wśród lasów, bagien, nieprzychylnych polskich mundurowych, często w mrozie i ciemnościach.
Odbierając nagrodę podczas gali w Sopocie, Paulina Bownik powiedziała: „Ludzie są nadal wypychani na stronę białoruską, gdzie są bici, głodzeni, dochodzi do przemocy seksualnej. Udzielałam w lesie każdej możliwej pomocy medycznej, włącznie z szyciem ran, nastawianiem kończyn. Miałam do czynienia z kobietami ciężarnymi, z dziećmi, które przez ponad pół roku błąkały się w lesie. Widziałam osoby okaleczone, które wskutek odmrożeń straciły palce. Bardzo proszę, nie zapominajcie o nas”.

 

NAGRODA

Dlaczego to robimy?

Wierzymy w bezinteresowne dobro i chcemy o tym mówić. Jesteśmy rodziną i przyjaciółmi Księdza Jana Kaczkowskiego, człowieka, który żył i chorował w wyjątkowy sposób, kochając ludzi, wykorzystując wiedzę naukową i doświadczenie własnej choroby do wprowadzania nowych standardów komunikacji z pacjentem. Chociaż działaniom Księdza Jana towarzyszyło wiele przeszkód, on sam zdawał się ich nie dostrzegać. Do dzisiaj nie wiemy czy to wpływ wady wzroku czy ogromnego serca.

Kogo szukamy?

Mówi się o nich, że to siłacze o wielkich sercach, złoci ludzie. Żyją obok nas, zmieniając świat na lepsze. Chociaż widzialni, często niezauważani. Działają wbrew logice, czasowi i prawom fizyki. Nie widzą przeszkód, choć ich uważne oczy dostrzegają potrzeby drugiego człowieka. Wyruszamy, by ich odnaleźć i pokazać światu! Zainspirowani życiem i pracą Księdza Jana Kaczkowskiego stworzyliśmy Nagrodę, której celem jest wyróżnienie wyjątkowych ludzi, odważnie i bezkompromisowo walczących o godność, równość i personalistyczne podejście do drugiego człowieka. Wbrew wszystkiemu, nie widząc przeszkód – zgodnie z ideami naszego patrona – Księdza Jana.

Dla kogo?

Dla osób, które z pasją, zaangażowaniem i miłością działają na rzecz innych ludzi. Dla osób, których praca czasem jest walką, które robią więcej niż inni. Nagrodę Okulary Ks. Kaczkowskiego – Nie widzę przeszkód tworzymy z myślą o: osobach indywidualnych, instytucjach, organizacjach pozarządowych, grupach nieformalnych działających zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

W jaki sposób wybieramy laureatów Nagrody Okulary Ks. Kaczkowskiego?

To od Waszych zgłoszeń zależy kto będzie miał szansę trafić do grona finalistów Nagrody Okulary Ks. Kaczkowskiego. Aby zgłosić kandydaturę wystarczy wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy  Szczegółowy opis i kryteria wyboru znajdują się w treści Regulaminu Nagrody.  Kapituła Nagrody, głosując nad wyborem Finalistów stawia sobie za cel zachowanie obiektywizmu i najwyższych standardów oceny Kandydatów.

TERMINARZ

ETAP I

do 19 sierpnia

Zgłaszanie kandydatur do Nagrody przez Formularz zgłoszeniowy.

ETAP II

20 – 28 sierpnia

Prace nad wyłonieniem 10. kandydatów nominowanych do Nagrody.

ETAP III

29 sierpnia – 9 września

Przekazanie 10. nominacji. Prace Kapituły nad wyłonieniem Finalisty.

GALA

14 września

Gala Finałowa Nagrody Okulary Ks. Kaczkowskiego – Nie widzę przeszkód

KAPITUŁA

Oni też nie widzą przeszkód

Helena Kaczkowska

Mama – czuła i wymagająca, nigdy nie widziała w niepełnosprawności Jana przeszkody w codziennym funkcjonowaniu oraz realizowaniu marzeń. Autorytet w miłości.  

Ziuk Kaczkowski

Tata – mentor, drogi przyjaciel i opiekun w latach choroby księdza Jana. Założyciel Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego. Nie widział przeszkód, by mimo religijnego sceptycyzmu i zdrowotnych ograniczeń syna, aktywnie wspierać go w powołaniu i podejmowanych inicjatywach.

prof. Jerzy Stuhr

Jeden z najbardziej znanych i kochanych polskich aktorów. Nie widzi przeszkód, by wykorzystać doświadczenie własnej choroby onkologicznej do edukowania i wspierania pacjentów po diagnozie w walce z rozpaczą, strachem i samotnością.

Mieczysław Struk

Marszałek Województwa Pomorskiego, gospodarz regionu, zaangażowany w sprawy mieszkańców. NIE WIDZI PRZESZKÓD, żeby naszym nawykiem stało się pomaganie drugiemu człowiekowi, wspieranie z empatią każdego, kto tego potrzebuję, by tworzyć wspólnotę silną swoją wrażliwością. Bo razem możemy tworzyć lepszy świat dla innych.

Magdalena Czarzyńska-Jachim

Wiceprezydentka Sopotu.  NIE WIDZI PRZESZKÓD, by wprowadzać słowa ks. Jana o gościnności w życie i czynić Sopot miastem naprawdę otwartym i przyjaznym dla każdego uchodźcy, potrzebującego pomocy człowieka, nieważne, czy przyjechał do nas z Syrii, Białorusi czy z Ukrainy.

Hanna Pruchniewska

Burmistrz Pucka. Współpracowała z ks.Janem jako burmistrz i wcześniej jako koleżanka z pracy w puckim ogólniaku. NIE WIDZI PRZESZKÓD, by wspierać działania i rozwój puckiego hospicjum oraz dbać o pamięć o jego założycielu.

Piotr Żyłka

Działacz społeczny, autor wywiadu-rzeki z księdzem Janem Kaczkowskim „Życie na pełnej petardzie”. NIE WIDZI PRZESZKÓD, by dzielić się swoim czasem i energią z najsłabszymi, wykluczonymi, przeżywającymi kryzys bezdomności.

Kapsyda Kobro-Okołowicz

Biografka, edytorka, działaczka społeczna, przyjaciółka księdza Jana, współautorka wspomnieniowej książki o nim pt. „Czekam na Was, ale się nie spieszcie…”. Jako pacjentka onkologiczna, NIE WIDZIAŁA PRZESZKÓD, by kreatywnie wykorzystywać trudne doświadczenie własnej choroby, między innymi do działania na rzecz poprawy systemu leczenia nowotworów w Polsce.

 

Przemysław Staroń

Oddany pasji nauczyciel filozofii, etyki i wiedzy o kulturze. NIE WIDZI PRZESZKÓD, by mimo narzuconych norm społecznych i edukacyjnych, poszukiwać nowych, inspirujących metod nauczania, nie ukrywając przy tym swojej nieheteronormatywnej tożsamości.

Katarzyna Olubińska – Godlewska

Pełna pasji dziennikarka, autorka książki „Bóg w wielkim mieście” i bloga o tym samym tytule. NIE WIDZI PRZESZKÓD, by odważnie, bezkompromisowo, i pięknie pisać o Bogu, wierze i Kościele, dzieląc się ważnym doświadczeniem wiary i spotkaniami z pięknymi ludźmi w wielkim mieście. 

Katarzyna Jabłońska

Redaktorka kwartalnika „Więź”, publicystka, autorka reportaży i krytyk filmowy. Nie widzi przeszkód, by w swojej pracy w subtelny, ale otwarty sposób poruszać trudne, niewygodne i ważne tematy.

PATRON

„Był taki facet: adoptowany Kaszuba, trochę dziwaczny, słabo widział, potykał się trochę, ale potrafił mówić zrozumiale, kochał ludzi i chciał zrobić coś dobrego. Chciałbym Was prosić, abyście o Nim nie zapominali”.
Józef Kaczkowski, ojciec księdza Jana Kaczkowskiego

Ksiądz Jan Kaczkowski (1977-2016), założyciel i dyrektor hospicjum w Pucku, duchowy opiekun umierających, doktor nauk teologicznych, zaangażowany bioetyk, pacjent onkologiczny. Żył i chorował w niezwykły sposób, wykorzystując wiedzę naukową i doświadczenie własnej choroby do wprowadzania nowych standardów komunikacji z pacjentem.

NOMINOWANI 2022

Oni nie widzą przeszkód

Jacek Antoszek

Od 15 lat jest wolontariuszem w Hospicjum Św. Franciszka w Katowicach. NIE WIDZIAŁ PRZESZKÓD, by 2 lata temu zwolnić się z korporacji i ukończyć studia pielęgniarskie, aby jeszcze bardziej profesjonalnie pomagać ciężko chorym i umierającym ludziom i robić to jako pielęgniarz.

Izabela Leśniak

Koordynator ds. Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej i główny specjalista pracy socjalnej, kierujący komórką asystentów rodziny. NIE WIDZI PRZESZKÓD, by angażować się w problemy innych, być otwartą na ludzkie cierpienie i jednocześnie udzielać odpowiedzialnego wsparcia, które wspomaga i motywuje, a nie zastępuje samodzielność.

Paulina Bownik

Lekarz Grupy Granica. Od samego początku trwania kryzysu humanitarnego na Podlasiu niesie pomoc medyczną. NIE WIDZI PRZESZKÓD, by podłączać kroplówki, opatrywać rany, wykonywać podstawowe badania – wśród lasów, bagien, nieprzychylnych polskich mundurowych, często w mrozie i ciemnościach.

Ewa Liegman

Prezes Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom. NIE WIDZI PRZESZKÓD, by całym swoim życiem, pracą, działaniem pokazywać wszystkim, jak należy miłować drugiego człowieka. Swoją bezkompromisową postawą od świtu do nocy daje wspaniałe świadectwo swojej wiary i wartości i walczy o godność chorych dzieci.

Marina Hulia

Marina to społecznica i wolontariuszka, która całe życie poświęca dla innych. NIE WIDZI PRZESZKÓD, by z oddaniem opiekować się rodzinami uchodźców, walcząc o zapewnienie im podstawowych warunków bytu, godność, szacunek. Z wielkim talentem pedagogicznym i artystycznym sprawia, że życie matek i dzieci staje się choć trochę lepsze.

Marta Ostrowska

Z zamiłowania wolontariuszka działająca na rzecz
osób z niepełnosprawnością, a także założycielka Fundacji Podróże bez Granic. NIE WIDZI PRZESZKÓD, by organizować dla osób z niepełnosprawnością weekendy z adrenaliną, wyjazdy zagraniczne, cykliczne spotkania integracyjne i aktywizujące poświęcone tematyce podróży, aktywności i samodzielności.

Bartłomiej Jojczyk

Od 8 lat działa na rzecz dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych. NIE WIDZI PRZESZKÓD, by program Edukacyjny „Akademia Dobrych Inicjatyw” uczynić rozwiązaniem systemowym, które pomoże młodym ludziom opuszczającym domy dziecka na drodze do usamodzielnienia, wyposażając ich w kompetencje niezbędne na współczesnym rynku pracy.

Dominika Chabin-Pactwa

Jest założycielką i prezesem Fundacji NieOdkładalni. NIE WIDZI PRZESZKÓD, by działać na rzecz osób niepełnosprawnych wymagających opieki przez 24 godziny na dobę – dosłownie nieodkładalnych. Fundacja NieOdkładalni jest odpowiedzią na brak zgody na wykluczenie i niewidzialność.

Małgorzata Mirocha

Od 10 lat prowadzi rodzinny dom dziecka. W tym czasie wychowywała dzieci, które obdarzyła ciepłem domowego ogniska. NIE WIDZI PRZESZKÓD, by pomagać każdemu, kto poprosi o jedzenie czy rozmowę. Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych, każdego dnia pokazuje nam, że nawet „mali” ludzie mogą czynić cuda.

Monika Lewandowska

Działaczka społeczna. NIE WIDZIAŁA PRZESZKÓD, by w 2018 r. napisać list do Kai Godek, który stał się symbolem i wyrazem trudności, z jakimi muszą mierzyć się osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie, a także symbolem walki o godne życie osób z niepełnosprawnością. Odzew na list zainspirował ją do podjęcia działań na rzecz naprawy systemu i sprawił, że zaangażowała się w działalność społeczną.

ORGANIZATOR

WSPÓŁORGANIZATOR

SPONSOR

Patronat medialny

Partnerzy

adres

ul. Kazimierza Wielkiego 16b/ 10
81-780 Sopot

telefon

+48 668 222 309

e-mail

nagroda@fundacjakaczkowskiego.org