ZAŁOŻYCIEL

Ks. Jan Kaczkowski swoją działalność hospicyjną zaczął w 2005 roku, kiedy skupił wokół siebie grupę ludzi i stworzył hospicjum domowe. Marzył o stacjonarnym. Idea opieki hospicyjnej wyrosła ze sprzeciwu wobec tego, co widział na wielu szpitalnych oddziałach paliatywnych.

Z jego inicjatywy i dzięki przeprowadzonym przez niego zbiórkom funduszy, w 2009 roku w Pucku stanął budynek hospicjum stacjonarnego. Hospicjum powstało i działa dzięki wpłatom tysięcy darczyńców. Głównym celem Jana było zapewnienie pacjentom nie tylko najwyższego poziomu medycznego i etycznego, ale dbałość o każdy szczegół: estetykę wnętrz, wykształcony i empatyczny zespół, świetne jedzenie, spełnianie życzeń chorych. Budynek otoczony zielenią, uwzględnia potrzeby pacjentów – pokoje w osobnych częściach, możliwość obecności bliskich.

Znajdzie się też miejsce dla ukochanych zwierząt, z którymi chorzy nie chcą się rozstawać.

Prawie do ostatnich dni ks. Kaczkowski pracował i pomagał chorym ludziom przebyć ich ostatnią drogę. Przekonywał rodziny, które już nie były w stanie zapewnić w domu właściwej opieki bliskim, by poprosiły o pomoc specjalistów. Dla pacjentów pobyt w hospicjum to czas, który dostają od losu na spełnienie swoich pragnień, załatwienie życiowych spraw, duchowe przygotowanie na odejście.

Dzisiaj Puckie Hospicjum stało się dużą inicjatywą i realizuje zadania na wielu płaszczyznach. To ogromny zespół: lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholodzy, dietetyk, kapelan, opiekunowie medyczni. Cała grupa ludzi, pojawiająca się wtedy, kiedy na horyzoncie jest człowiek potrzebujący czegoś wyjątkowego.

Puckie Hospicjum prowadzą te same osoby, które kilkanaście lat temu ksiądz Jan zaprosił do współpracy. Ks. Kaczkowski zakładał nieustający rozwój placówki. To, w którą stronę dziś idzie, zostało zaplanowane dawno temu w jego głowie.

W 2018 roku rozpocznie się rozbudowa i modernizacja hospicjum stacjonarnego. Pracownicy hospicjum głęboko wierzą w słowa ks. Jana, że życie w chorobie może mieć sens, być dobre, ciekawe, a nawet intensywne. Trzeba jednak do swojej choroby mieć odpowiednią instrukcję obsługi. Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio pomaga swoim pacjentom ją odnaleźć. Opieka paliatywna nad chorą osobą to przede wszystkim obecność, zainteresowanie i danie człowiekowi w tym trudnym momencie poczucia, że nie jest pozostawiony sam sobie. To po prostu miłość do drugiego człowieka, której uczył ks. Kaczkowski.

WSPIERAJ
NAS

Wspieraj z nami pamięć o Janie Kaczkowskim, księdzu, który żył i chorował w wyjątkowy sposób. Kontynuujemy to, co robiłby ksiądz Jan, gdyby ciągle żył. Niech spotkanie z Nim nadal trwa.