fbpx

Paulina Bownik, lekarka ratująca ludzi w lasach przy polsko-białoruskiej granicy, została laureatką Nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”. Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali 14 września w Multikinie w Sopocie – mieście, w którym żył, uczył się i dorastał ks. Jan Kaczkowski. Częścią uroczystości był przedpremierowy pokaz filmu pt. „Johnny”.

– Udzielałam w lesie każdej możliwej pomocy medycznej, włącznie z szyciem ran, nastawianiem kończyn. Miałam do czynienia z kobietami ciężarnymi, dziećmi które przez ponad pół roku błąkały się w lesie. Widziałam osoby okaleczone, które wskutek odmrożeń straciły palce. Bardzo proszę, nie zapominajcie o nas – powiedziała Paulina Bownik odbierając statuetkę.

Laureatka tegorocznej nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego” Paulina Bownik jest lekarką związaną z Grupą Granica, osobą która z wielkim poświęceniem uratowała wiele ludzkich istnień w lasach przy polsko-białoruskiej granicy. Na co dzień „nie widzi przeszkód, by podłączać kroplówki, opatrywać rany, wykonywać badania – wśród lasów, bagien, nieprzychylnych polskich mundurowych, często w mrozie i ciemnościach”. Laureatka odebrała statuetkę i nagrodę finansową w wysokości 20 tys. zł, ufundowaną przez Miasto Sopot, Miasto Puck oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

– W grudniu ubiegłego roku, Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego wraz z Piotrem Żyłką oraz przy wsparciu Nextfilmu, zainicjowała kampanię społeczną „GOŚĆ_INNOŚĆ”, mającą na celu zwrócić oczy ludzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. Historia zatacza koło i jesteśmy ogromnie dumni, że Kapituła Konkursu doceniła działania Pauliny Bownik i to właśnie ona została Laureatką 2. edycji Nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego” – powiedziała Anna Specjał, prezes Zarządu Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego.

Gali Nagrody w Multikinie towarzyszyła wczoraj sopocka premiera filmu pt. „Johnny” w reżyserii Daniela Jaroszka, według scenariusza Macieja Kraszewskiego. Film opowiada prawdziwą historię z życia ks. Jana Kaczkowskiego i jego podopiecznego Patryka Galewskiego, chłopaka, który wyrokiem sądu znalazł się w puckim hospicjum. W rolach głównych zobaczymy Dawida Ogrodnika i Piotra Trojana. W filmie występują również m.in. Magdalena Czerwińska, Anna Dymna, Maria Pakulnis, Marta Stalmierska, Witold Dębicki (w roli ojca, Józefa Kaczkowskiego), Joachim Lamża. Film oprócz sopockiej premiery został też pokazany na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Na ekrany polskich kin wejdzie 23 września.

Celem konkursu o Nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego” jest wyróżnienie społeczników oraz instytucji aktywnie pracujących na rzecz drugiego człowieka, bezkompromisowo walczących o równość i godność innych – tak, jak robił to ks. Jan. Nie szukają poklasku, nierzadko pozostają w cieniu. Dzięki nagrodzie możemy poznać ich wartościową, lecz często niedostrzeganą pracę. I edycja konkursu o Nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód” miała miejsce w 2019 roku. Inicjatywę zastopowała pandemia. Teraz, kiedy ponownie stało się to możliwe, wrócił pomysł cyklicznej organizacji konkursu.

– Dziękuję wszystkim, których dobra wola sprawiła, że możemy dalej organizować ten konkurs i pokazywać ludzi, którzy robią niezwykłe rzeczy dla innych – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Dziękuję laureatce konkursu, za ogromne poświęcenie i za to, że w uchodźcy potrafiła dostrzec Człowieka. Jestem pod ogromnym wrażeniem wszystkich nominowanych osób, każda z nich zasługuje na najwyższe uznanie – dodał Jacek Karnowski.

Organizatorami II edycji konkursu o Nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego” są: Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego, Miasto Sopot, Marszałek Województwa Pomorskiego. Współorganizator: Miasto Puck.

Gala wręczenia Nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”, połączoną z sopocką premierą filmu pt. „Johnny”. Uroczystość odbyła się w sopockim Multikinie. 14.09.2022 |  fot. Alina Żemojdzin / KFP

 

Przed ogłoszeniem werdyktu Kapituły Konkursu | Od lewej: Jacek Karnowski – Prezydent Miasta Sopotu, Hanna Pruchniewska – Burmistrz Miasta Pucka, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Anna Specjał – prezes Zarządu Fudnacji im. ks. Jana Kaczkowskiego | fot. Alina Żemojdzin / KFP

 

Gala wręczenia Nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”. Na zdjęciu laureatka tegorocznej nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego” Paulina Bownik | fot. Alina Żemojdzin / KFP

 

Nominowani do Nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego” wraz z organizatorami oraz Rodzicami ks. Jana Kaczkowskiego | fot. Alina Żemojdzin / KFP