fbpx

W kwietniu odbyły się spotkania projektu PAKA w sopockich liceach. Tym samym Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego rozpoczęła cykl spotkań dla sopockich licealistów w ramach programu CAŁE ŻYCIE PRZEDE MNĄ. Projekt dofinansowany jest jest ze środków Miasta Sopotu.

1 DZIEŃ
2-godzinne spotkanie na auli w szkole. Młodzież zasłuchana w historię Patryka i ks. Jana Kaczkowskiego, tzw. „dziwnego księdza w sukience”. Trudne tematy z przeszłości Patryka – chuligana, ćpuna i recydywisty, który dzisiaj jest szczęśliwym tatą, mężem i szefem kuchni. Bez moralizowania i mówienia, jak trzeba żyć. Przekonywanie o tym, że młodzi ludzie każdego dnia – idąc na wagary, sięgając po używki i narkotyki, podejmują mikrodecyzje, które mogą zdecydować o ich dalszym życiu.

 

 

 

 

2 DZIEŃ
Warsztaty z gotowania. Tutaj gotowanie jest tylko przykrywką do tego, by budować relacje i być razem. Wspólne gotowanie to możliwość rozmowy – także na te trudne tematy, bo gdzie lepiej rozmawiać, jak nie przy wspólnym stole. Telefony na czas warsztatów zostały odłożone do jednej miski, po to, by spędzić czas razem, bez rozpraszaczy – po prostu być obok siebie i dla siebie. Udało się. Oprócz pysznego dania i deseru, padło wiele ważnych słów i deklaracji. Choćby to, jak opowiedź na pytanie: Co dały Ci warsztaty PAKA?: „Nigdy nie dotknę dragów i nikomu nie pozwolę ich dotknąć”. Wychodzimy ze szkoły z poczuciem, że zadziało się tu dużo dobrego i że powoli #dzieciaki są gotowe, by instalować w nich Janowe DNA.