fbpx

Już w niedzielę 19 sierpnia wystartuje kolejna edycja niezwykłej inicjatywy zapoczątkowanej przez księdza Jana Kaczkowskiego i jego Przyjaciół czyli Areopag Etyczny.

Areopag to spotkanie studentów kierunków medycznych, ekspertów i praktyków. Intensywny tydzień warsztatów, wykładów i pływania na desce.

 

 


Czy wiecie, że pierwsza edycja Areopagu Etycznego odbyła się w Chałupach jedenaście lat temu, a do tej pory wzięło udział w tym niezwykłym wydarzeniu ponad 200 studentów, głównie kierunków medycznych. Autorami pomysłu szkoleń z komunikacji i etyki w medycynie dla studentów Ks. Jan Kaczkowski – założyciel Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio oraz Piotr Szeląg. Dr Piotr Szeląg, jak co roku, otworzy warsztaty wykładem z bioetyki oraz wspomnieniem ks. Jana Kaczkowskiego.


„Spotykałam na swojej drodze różnych lekarzy. Osobiście doświadczyłam rozmów z nimi w trudnej sytuacji choroby – jako rodzina pacjenta i jako pacjentka. Niektóre z rozmów były krzepiące, budujące we mnie poczucie zaufania, bezpieczeństwa, nadziei, motywację do leczenia. Inne wzbudzały lęk i zasiewały wątpliwość – czy aby jesteśmy w dobrych rękach? Jeszcze inne wywoływały złość na lekarza z powodu poczucia zlekceważenia, umniejszania powagi sytuacji, przedmiotowego traktowania. Czasem na rozmowę w ogóle zabrakło czasu. Odnosiłam wrażenie, że w większości przypadków powodem nieudanej rozmowy był brak podstawowej wiedzy, doświadczenia, czy też obawa lekarza przed emocjonalną reakcją pacjenta lub jego bliskich, lęk przed własną reakcją emocjonalną podczas przekazywania niepomyślnej informacji, rzadziej jego zła wola.”

Z wielką radością podzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jestem zwolennikiem uczenia się przez doświadczanie, odczuwanie… Udział w projekcie to dla mnie możliwość spotkania z młodymi, mądrymi ludźmi, od których spodziewam się wiele nauczyć.”

Nasza psycholog Teresa Piesik poprowadzi warsztaty z komunikacji lekarz-pacjent na tegorocznej, już XI edycji Areopagu Etycznego.


Drugą prowadzącą warsztaty z komunikacji lekarz-pacjent na Areopagu Etycznym będzie Psycholog Joanna Bożek.

„Sensem mojej pracy w zespole paliatywnym jest drugi człowiek. Uczucie wzajemnego wspierania się, zmienia sposób doświadczania świata. Nie jesteśmy ludźmi z kamienia. Zdarzają się różne sytuacje, za każdym z nas stoi jakaś historia, codzienność, po prostu życie. A najtrudniejsza jest śmierć. Wówczas potrzeba jeszcze bardziej BYĆ i mieć siłę. Prawdziwa siła bierze się ze świadomości samego siebie i swego miejsca w świecie. Wówczas mam przekonanie, że wszystko jest w porządku, a zdarzenia biegną tak, jak powinny.”


„Życie bogate, pełne i mające znaczenie – kto tego nie pragnie? Kiedy żyje się zgodnie z własnymi wartościami doświadczamy poczucia wyzwolenia i sensu. Zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet w najbardziej rozpaczliwej sytuacji mamy możliwość wyboru i możemy nadać naszemu życiu znaczący kierunek. Wartości towarzyszą nam przez całe życie. Wspierają w pracy lekarzy, podnoszą na duchu pacjentów. A czymże one są? Lepsze poznanie siebie buduje życzliwość i empatię między ludźmi, które to są podstawą tworzenia dobrej relacji i skutecznego pomagania.”
Psycholog Joanna Zapała wprowadzi Was w świat samoświadomości w poniedziałek 20.08.


Wtorek, 21.08 to spotkanie z ekspertem prawa. Aneta Sieradzka to autorka blisko 40 publikacji naukowych z zakresu prawa medycznego i ochrony zdrowia oraz prawa konstytucyjnego. Autorka książki Tajemnice transplantacji, wkład do której wnieśli wybitni transplantolodzy np. Prof. Marian Zembala czy Prof. Antoni Dziatkowiak. Laureatka I wyróżnienia Prawnik Pro Bono 2015 w konkursie Dziennika Rzeczpospolita. Za działalność  na rzecz rozwoju transplantologii w 2017 roku otrzymała Honorową Nagrodę Fundacji im. Hanki Bożyk. Dziennik Gazeta Prawna zaliczył ją do 30 najbardziej obiecujących prawników młodego pokolenia w konkursie „Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra. 



Dr Jerzy Jarosz
jest jednym z fundatorów i pierwszym Prezesem Fundacji Hospicjum Onkologiczne Św. Krzysztofa w Warszawie. Dziś w FHO prowadzi punkt konsultacyjny „Medyczna Marihuana”, który pomaga osobom stosującym preparaty zawierające marihuanę do celów leczniczych w uzyskiwaniu informacji na temat leczenia, udziela konsultacji dotyczących właściwości farmakologicznych kanabinoidów pochodzenia roślinnego, roli układu kanabinoidowego w funkcjonowaniu organizmu, poznanych i oczekiwanych zastosowań leczniczych. Kolejnym kierunkiem działań punktu jest analiza doniesień naukowych dotyczących medycznych zastosowań marihuany i działalność edukacyjna w tym zakresie skierowana do lekarzy i społeczeństwa.
Na ten bardzo aktualny temat porozmawiacie z dr Jaroszem w środę 22.08.


W czwartek 23.08 wykład z etyki końca życia, czyli jednego z najtrudniejszych zagadnień we współczesnej medycynie.
Wykład poprowadzi Dr Zbigniew Żylicz, profesor UR, doświadczony specjalista medycyny paliatywnej. Pracuje na Uniwersytecie w Nijmegen (Holandia) a także jest profesorem wizytującym na Uniwersytecie w Rzeszowie. Zajmuje się etyką końca życia i medycyną paliatywną od ponad ćwierć wieku.



Dr Jakub Wiśniewski
od 2012 roku jest wykładowcą Areopagu Etycznego, gdzie prowadzi dyskusje o dylematach związanych z opieką nad ciężko chorymi dziećmi (i nie tylko…). Trochę poważne, ale też humorystyczne rozmowy przeciągają się czasem do późnych godzin nocnych. To dobry temat na piątkowy wieczór, 24.08