Okulary ks. Kaczkowskiego

Odważni i bezkompromisowi, oddani społecznicy walczący o równe i godne traktowanie drugiego człowieka. Jeśli do tej pory pozostawali w cieniu, to czas by przestali być niewidzialni. Do 12 sierpnia br. można zgłaszać kandydatów do nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”. Gala wręczenia odbędzie się we wrześniu w Sopocie.

W roku 2019 miała miejsce I edycja konkursu o Nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”. Pandemia zastopowała tę inicjatywę. Teraz, kiedy ponownie staje się to możliwe, organizatorzy powracają z pomysłem cyklicznego wydarzenia. Celem konkursu jest wyróżnienie społeczników oraz instytucji aktywnie pracujących na rzecz drugiego człowieka, bezkompromisowo walczących o równość i godność innych – tak, jak robił to ks. Jan Kaczkowski. Nie szukają poklasku, nierzadko pozostają w cieniu. Dzięki nagrodzie poznamy ich wartościową, lecz często niedostrzeganą pracę.

– Jan zdawał sobie sprawę, że przeszkody istnieją, ale zdawał się ich nie dostrzegać. Widział natomiast drugiego człowieka, szczególnie tego potrzebującego czy wykluczonego. Dzisiaj, po dwóch latach przerwy, w ramach nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego” ponownie szukamy osób, które tak jak Jan, pomimo własnych ograniczeń i zewnętrznych trudności, działają na rzecz innych ludzi. Chcemy, aby ich działania ujrzały światło dzienne i zainspirowały innych do bezinteresownej pomocy – Ziuk Kaczkowski, ojciec ks. Jana, założyciel Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego.

Kandydatów można zgłaszać poprzez formularz dostępny na stronie fundacjakaczkowskiego.org/nagroda do 12 sierpnia br. Następnie ogłoszonych zostanie 10 nominacji, spośród których finalistę wybierze Kapituła Konkursu. Laureata poznamy 14 września br. w Sopocie na uroczystej gali, której towarzyszyć będzie premiera filmu „Johnny”, opowiadającego o życiu ks. Jana Kaczkowskiego. Zwycięzca otrzyma statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, ufundowaną przez Miasto Sopot, Miasto Puck oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

– Bardzo się cieszę, że konkurs powraca, że będzie okazją do wyróżnienia osób, które podobnie jak On bezinteresownie wspierają innych i którzy tak jak On „nie widzą przeszkód”. Ksiądz Jan wychowywał się w Sopocie, tu mieszkają jego rodzice, i rodzeństwo. Był wybitnym mieszkańcem Sopotu, Pucka i Pomorza  – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Organizatorami II edycji konkursu o Nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego” są: Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego, Miasto Sopot, Marszałek Województwa Pomorskiego. Współorganizator: Miasto Puck,

Szczegóły: fundacjakaczkowskiego.org/nagroda
Formularz zgłoszeniowy: fundacjakaczkowskiego.org/zglos-kandydata