fbpx

idea

Jesteśmy grupą lekarzy, prawników i psychologów. Najważniejsza jest dla nas ROZMOWA. Wierzymy, że od niej wszystko się zaczyna. Jedna dobra rozmowa potrafi wiele zmienić w relacji lekarz-pacjent. Kontynuując projekt patrona naszej fundacji – księdza Jana Kaczkowskiego, stworzyliśmy Sopocki Areopag Etyczny.

Postanowiliśmy zacząć od początku, od studentów, którzy chcą i mogą zmienić przyszłość. Ucząc dobrej rozmowy i przekazując wiedzę oraz wartości, które są nam bliskie, chcemy kształtować sposób myślenia przyszłych specjalistów. Takich, którzy chcą pracować inaczej i chcą być NOWOCZESNYMI lekarzami.

NOWOCZESNY lekarz:
–   świadomie decyduje KIM będzie dla siebie i swoich pacjentów
–   świadomie buduje relacje z pacjentem i jego bliskimi oraz współpracownikami i przełożonymi 
–   to profesjonalny buntownik, który nie w sobie zgody na brak szacunku i empatii

Specjalizacja, doktorat, etat – to tylko część planów rozwojowych lekarza. Naszym celem podczas Sopockiego Areopagu jest pokazanie studentom medycyny jak dokonać zmiany w sobie, by być inspiracją w swoich przyszłych miejscach pracy. Inspiracją do zmiany zaczynającej się od dobrej rozmowy.

twórca

Ksiądz pod prąd. Założyciel i dyrektor hospicjum, duchowy opiekun chorych i umierających. Wykorzystywał swoją wiedzę  z zakresu bioetyki, medycyny paliatywnej oraz doświadczenie własnej choroby do wprowadzania nowych standardów w komunikacji z pacjentem. Pomysłodawca i organizator Areopagów Etycznych na Półwyspie Helskim i w Pucku w latach 2008-2015. Żył tylko 39 lat. Ostatnie 4 lata z glejakiem wielopostaciowym IV stopnia i pełną świadomością beznadziejnego rokowania. Do końca działał na rzecz drugiego człowieka.

historia

Historia Areopagu Etycznego zaczęła się w 2008 roku na Półwyspie Helskim. Pomysłodawcami stworzenia innowacyjnych szkoleń z zakresu komunikacji i etyki w medycynie byli ksiądz Jan Kaczkowski i Piotr Szeląg. Temat komunikacji końca życia był dla księdza Kaczkowskiego niezwykle ważny w związku z jego pracą na rzecz ludzi chorych i umierających w hospicjum. Kiedy sam doświadczył  choroby nowotworowej, często spotykał się z niedostatkiem kompetencji komunikacyjnych ze strony lekarzy w Polsce. Leczenie w Szwajcarii uświadomiło mu, że nawet niedługa wizyta lekarska może być profesjonalna, dobra i wspierająca dla pacjenta. Jego wiedza i doświadczenia, również te w obszarze komunikacji, zostały spisane w książce Katarzyny Jabłońskiej  Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby.

Od samego początku nieodłączną częścią Areopagów były obowiązkowe zajęcia sportowe na wodzie. Ich zadaniem było uświadomienie uczestnikom jak ważne jest zdrowe odreagowanie stresu. Formuła szkolenia pozostaje aktualna, a warsztaty z aktorami i pacjentami symulowanymi, które 11 lat temu były innowacją, dziś coraz częściej są stałym elementem programów edukacyjnych wyższych uczelni medycznych. Dotąd w Areopagach Etycznych w Pucku wzięło udział ponad 200 przyszłych lekarzy. Wiemy, że dzięki uczestnictwie w Areopagach zapoczątkowanych przez księdza Kaczkowskiego, dziś inspirują do zmian innych i wprowadzają nowe standardy komunikacji w swoich miejscach pracy. W tym roku, po raz czwarty odbędzie się Sopocki Areopag Etyczny.

Jestem uczestniczką kursu, który odbyłam przed rozpoczęciem V roku studiów. Uczestnictwo w AE było dla mnie niesamowicie rozwijające, otwierające oczy na bardzo ważne tematy i poszerzające horyzonty. Zagadnienia, które są poruszane, w większości są bardzo trudne, ale to właśnie z takimi będziemy spotykać się w przyszłej pracy zawodowej. Czy wpłynęło to na moje postrzeganie pacjentów i kontakt z nimi? Zdecydowanie tak. Zrozumiałam, jak ciężkie dla pacjentów są kontakty ze służbą zdrowia. Problemy, z którymi się borykają często zmieniają całkowicie ich dotychczasowe życie, do tego dochodzi frustracja, lęk. A my jako lekarze, jesteśmy pierwszą linią frontu, z którą się spotykają, dletego warto mieć narzędzia i wiedzę, by radzić sobie z takimi sytuacjami.

Warsztaty ze świetnymi aktorami i możliwość sprawdzenia siebie w ekstremalnych sytuacjach, gdzie nie sposób ukryć emocji bardzo zapadają w pamięć i są niezwykłym doświadczeniem. Często przypominają mi się słowa, które padały na AE: „miej uprzejmość mieć wątpliwość”, które pokazują, jak ważne jest wsłuchanie się w pacjenta i jego potrzeby, a nie swoje domysły czy przekonania. W codziennej pracy, często pod presją czasu i natłoku zadań, bardzo łatwo jest zapomnieć o tym, że spotykamy się z człowiekiem i jego ogromnymi zmartwieniami, a nie kolejnym przypadkiem medycznym, jednak doświadczenia z AE bardzo często pozwalają mi o tym pamiętać i spojrzeć nieco z innej perspektywy na pacjenta, a przede wszystkim człowieka. Zdecydowanie każdemu poleciłabym uczestnictwo w kursie, nie tylko osobom zainteresowanym opieką hospicyjną!

Kaja Trzeciak

uczestniczka Areopagu Etycznego w 2017r, obecnie ostatnie tygodnie VI roku studiów

Myślę, że medycyna to spotkanie dwóch ludzi. Miejsce, gdzie komunikacja odgrywa szalenie istotną rolę. Ta dobra – unosi, zła – dobija. Na Areopagu Etycznym (AE) byłem w 2015r, czyli ostatniej edycji ze śp. ks. Janem. Tam go poznałem. Potem widzieliśmy się jeszcze kilka razy, łącząc życie duchowe (msze) z tym bardzo przyziemnym (dobra wyżerka w knajpkach). Taki też był dla mnie Areopag. Obok wypoczynku nad morzem (windsurfing, ognisko z winem) było też przede wszystkim miejsce na interesujące wykłady, bardzo praktyczne warsztaty z aktorami czy poważne, egzystencjalne dyskusje. AE był dla mnie zastrzykiem energii. Opuszczając go, wiedziałem że to był dobrze wykorzystany czas. Przećwiczyłem się w przekazywaniu niepomyślnych informacji oraz spotkałem ludzi, którzy myślą podobnie, którzy też chcą czegoś więcej. Dzięki AE urzeczywistniłem pomysł, który siedział mi w głowie od pewnego czasu: zorganizowania konferencji. Z podobnymi przemyśleniami wyjechali moi nowi przyjaciele. Tak też  z ich inicjatywy powstała w Lublinie konferencja „Komunikacja – wyzwaniem współczesnej medycyny” (w zeszłym roku była IV edycja). Mnie udało się skrzyknąć kilkanaście fantastycznych osób i wspólnie stworzyliśmy w Poznaniu I edycję konferencji „Magis in medicinae”, czyli miejsce gdzie mówi się o psychologii, komunikacji z pacjentem, etyce, duchowości, onkologii. Magis oprócz wykładów ma też część warsztatową, inspirowaną Areopagiem. Serdecznie polecam Areopag – nabędziecie tutaj praktycznych narzędzi w sztuce komunikacji, poznacie dobrych i wartościowych ludzi, miło spędzicie wakacyjny czas. A w roku akademickim zapraszam na V edycję Magisa (30-31.05.2020, UMP) !

Artur Bandura

uczestnik Areopagu Etycznego w 2015, obecnie rezydent radioterapii onkologicznej

Człowiek po areopagu i jeszcze po przemyśleniu areopagowych sytuacji zmienia się bezpowrotnie. AE otworzył szeroko oczy na to, że często mimo wielu przesłanek lub niemal pewności o swojej słuszności w ocenie sytuacji życiowej pacjenta po prostu mogę nie mieć w racji. Zdanie „miej uprzejmość mieć wątpliwość” jak echo dudni mi w duszy, gdy na oddziale przyjmuje pacjentów na pierwszy rzut oka dziwnych, złych, dobrych, pysznych, skromnych. Ocenianie i przypinanie pacjentowi etykietki zamyka na komunikację, prowadzi do patrzenia z góry, czyli …postawienia pacjenta w hierarchii niżej od siebie. A tego bardzo nie chcę!
Gdybym nie była na AE, to chyba bym umarła w momencie, gdy po raz pierwszy w życiu musiałam poinformować pacjentkę o konieczności amputacji jedynej kończyny dolnej. Na studiach uczymy się wskazań, powikłań, profilaktyki, ale nikt nie uczy jak pokonać kolosalny stres, jak zabrać się do tego typu komunikatu, by cierpiącemu człowiekowi nie dołożyć bólu.
Areopag nie dał mi gotowych rozwiązań do wielu trudnych sytuacji życiowych, medycznych, etycznych, jednak nauczył wychodzić myślami poza swoje utarte schematy, pobudził do myślenia, do chęci bycia lepszym człowiekiem w roli lekarza.
Życzę każdemu studentowi medycyny udziału w takim wydarzeniu.
Ten czas absolutnie nie będzie zmarnowany.

Ola

uczestniczka Areopagu Etycznego w 2018, Lek. Stażysta

 Na Areopag pojechałam po trzecim roku studiów w 2017 kiedy poznałam już charakter pracy na klinikach. Mimo zajęć na uczelni, czułam że czegoś mi brakuje.  Chciałam nauczyć się lepszej komunikacji z pacjentami. Zależało mi na doskonaleniu technik przekazywania trudnych informacji. Wyjazd zmienił całe moje podejście do komunikacji międzyludzkiej. Nauczył, że nigdy nie wiem, co i jak druga strona czuje. Pokazał, że nie należy nic zakładać ani uogólniać. Zwrócił uwagę, że pacjenci są niezwykle różnorodni i przez to mają niejednokrotnie zróżnicowane potrzeby, które należy poznać. Nie ma jednej dobrej recepty na kontakt z chorymi. Trzeba się tego uczyć całe życie. Być otwartym na innych ludzi, często o innych wartościach i poglądach. Nie oceniać. Budować nić porozumienia i zaufania a nie paternalistyczną relację. Nie jest to proste zadanie. Jednakże wiem, że warto, bo dobra relacja lekarz-pacjent ułatwia prowadzenie diagnostyki i leczenia.

Dzięki  warsztatom odkryłam wskazówki, które są bardzo przydatne w pracy i w życiu na co dzień. Ponadto na Areopagu odkryłam, że nie wolno zapominać o balansie między życiem zawodowym i prywatnym. Trzeba umieć czasem odpuścić i odpocząć, co w dzisiejszym świecie może wydawać się niemożliwe. Wszystko po to, by później móc dać z siebie 100% w pracy a zarazem nie doprowadzić do wypalenia zawodowego. Podsumowując: wszystkich gorąco zachęcam do udziału w Areopagu, żeby lepiej poznać siebie, swoje emocje i zasady pracy z drugim człowiekiem. Jedyne czego sama żałuję, to fakt, iż w Areopagu można brać udział tylko jeden raz, bo z chęcią pojechałabym ponownie.

uczestniczka Areopagu Etycznego w 2017

zasady

Sopocki Areopag Etyczny to tygodniowe szkolenia dla studentów medycyny III, IV i V roku studiów oraz stażystów. Areopag Etyczny składa się z 5 wykładów online oraz warsztatów stacjonarnych w Sopocie. Tematyka wykładów dotyczy nie tylko kompetencji komunikacyjnych, także związanych z sytuacjami granicznymi, ale również budowania zespołu czy zakresu bioetyki. Program zajęć tworzony jest we współpracy z gronem terapeutów i ekspertów komunikacji medycznej.

Model warsztatów oparty jest na odgrywaniu scen z udziałem aktorów, w których uczestnicy przyjmują role lekarzy i pacjentów. Nieocenioną rolę w przebiegu projektu ma obecność aktorów, których profesjonalizm dodaje wartości ćwiczeniom komunikacyjnym. W ramach bloku zajęć praktycznych przygotowaliśmy także zajęcia z obszaru medycyny narracyjnej. Jesteśmy pewni, że bliskość morza pozwalają jeszcze lepiej chłonąć wiedzę i mierzyć się z trudnymi tematami zajęć merytorycznych. Uczestnicy opłacają wyłącznie koszty noclegu i wyżywienia, pozostałe wydatki pokrywa Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego.

Czas:

5 wykładów online: w dn. pomiędzy 6-25 października 2022
warsztat stacjonarny w Sopocie: 28-30 października 202

Miejsce: Sopot, Pensjonat Irena (nocleg), Nowa Zatoka (warsztaty)

Koszt: 700 zł

Zapisy: Zapisów można dokonywać poprzez stronę: 
klinikakomunikacji.pl/sopocki-areopag-etyczny

Odpowiedzi na pytania związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem, dojazdem, uzyskacie pod adresem: kontakt@fundacjakaczkowskiego.org

program 

agenda

Tutaj znajdziesz ogólny harmonogram Sopockiego Areopagu Etycznego. Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółami szkolenia, poznać tematy wykładów i nazwiska prowadzących – zapraszamy na stronę www.

wykładowcy

Zaprosiliśmy do współpracy polskich i międzynarodowych ekspertów z dziedziny psychoonkologii, bioetyki, medycyny paliatywnej i narracyjnej. To wyjątkowe osoby, których doświadczenie można liczyć w tysiącach godzin pracy z pacjentami i ich rodzinami.

społeczność

Jeżeli masz pytania, spostrzeżenia lub doświadczenia, którymi chciałbyś się z nami podzielić, napisz do nas koniecznie! Nie tylko obiecujemy odpisać, ale również podzielić się Twoją historią z całą społecznością Areopagu, jeżeli tylko wyrazisz na to zgodę.

WSPIERAJ
NAS

Wspieraj z nami pamięć o Janie Kaczkowskim - JOHNNYM, księdzu, który żył i chorował w wyjątkowy sposób. Kontynuujemy to, co robiłby ksiądz Jan, gdyby ciągle żył. Niech spotkanie z Nim nadal trwa.

Wspieraj Autora na Patronite

ul. Kazimierza Wielkiego 16B/10
81-780 Sopot

PEKAO SA - EUR
10 1240 1242 1978 0011 2313 6737
IBAN: PL10124012421978001123136737

PEKAO SA - GPB
39 1240 1242 1789 0011 2313 6838
IBAN: PL39124012421789001123136838

PEKAO SA - USD
21 1240 1242 1787 0011 2313 6971
IBAN: PL21124012421787001123136971

BIC/SWIFT: PKOPPLPW

NIP 5851479784
REGON 368333914
KRS 0000696590 

 

Konto PEKAO SA - PLN
54 1240 1242 1111 0010 7685 0834